Öne Çıkanlar sakurafestivali raylısistem gözlem BirleşmişMilletlerGenelKurulu anket

Üniversite sınav sisteminde neler değişti?

Üniversite sınav sistemi, etkili ders çalışma, sınav kaygısı ve motivasyon konuları üzerine bilimsel çalışmalar yapan Eğitim Uzmanı Dr. Ahmet Alkayış, üniversite sınav sisteminde yapılan son değişiklikler konusunda önemli tespitlerde bulundu.

Dr. Alkayış “Psikolojik Açıdan Sınav Kaygısı ve Baş Etmenin Yolları” isimli bilimsel eserde sınav başarı ve kaygısıyla birlikte etkili ders çalışma yöntemleri üzerinde durmaktadır. Aynı zamanda “Eğitim Felsefesi Bağlamında Kariyer Planlaması” eserinde tercih edilecek meslekler konusunda önemli tespitlerde bulunmaktadır.

YÖK tarafından yapılan açıklama çerçevesinde, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi’nde (YDT) baraj puan uygulamaları tamamen kaldırıldı. Aynı zamanda Temel Yeterlilik Testi'nin süresinde değişikliler yapıldı.

ÖN LİSANS VE LİSANS PROGRAMLARIN BARAJ PUANI KALDIRILDI!

2022 YKS’de ile adaylar artık ön lisans ve lisans programlarını tercih ederken baraj engeline takılmayacaklar. Ön lisans için150 ve lisans için 180 olan baraj puanları uygulaması tamamen kaldırıldı.

2022 YKS ile artık bütün adayların ilgili puan türlerine ortaöğretim başarı puanı (OBP) eklenerek merkezi yerleştirme puanları hesaplanacak. Hesaplanan puanlar doğrultusunda en yüksek puana (ilk yerleştirmelerde en iyi başarı sırasına) sahip adaylar üniversiteye yerleştirme hakkını elde edecekler.

TYT VE AYT SINAV PUANININ HESAPLANMASINDA NEYE DİKKAT EDİLECEK?

İlk sınav dediğimiz TYT’nin puanı hesaplanabilmesi için daha önceki yıllarda devam eden Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden en az 0,5 veya daha fazla nete sahip olma zorunluluğu aynen devam etmektedir. Ancak TYT’de puanı hesaplanmayan adaylar, AYT- YDT’ye girseler bile SÖZ, EA, SAY ve DİL puanları hesaplanmayacak.

Aynı durum ikinci sınav dediğimiz AYT için de geçerlidir. İlgili SÖZ, EA, SAY ve DİL puan türlerindeki sınav puanların hesaplanabilmesi için AYT’deki iki testten en az birinden 0,5 netin olma şartı devam etmektedir.

ÖZEL YETENEK SINAVLARIYLA ÖĞRENCİ ALAN PROGRAMLARIN BAŞVURU KOŞULLARINI İLGİLİ ÜNİVERSİTE BELİRLEYECEK!

Özel yetenek sınavı için TYT puanın hesaplanması gerekir. Ancak özel yetenek ile öğrenci alan programların başvuru koşullarını ilgili üniversite belirleyecek. Adaylar bizzat ilgili üniversitelerde bu koşulları araştırmalılar.

BARAJ BAŞARI SIRALAMALARI DEVAM EDİYOR!

Halihazırda baraj başarı sırasının devam ettiği programlar var. Bu programlardaki baraj sınırı aynen devam edecektir. Mevcut devam eden bölümlerin başarı sıralamaları ise şöyle:

✓ Tıp Fakültesi: En düşük 50 bininci (50.000)

✓ Diş Hekimliği: En düşük 80 bininci (80.000)

✓ Eczacılık Fakültesi: En düşük 100 bininci (100.000)

✓ Hukuk Fakültesi: En düşük 100 bininci (100.000)

✓ Mimarlık: En düşük 250 bininci (250.000)

✓ Mühendislik (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri

Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda

Mühendisliği programları dâhil): En düşük 300 bininci (300.000)

✓ Öğretmenlik Programları (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık dâhil): En düşük

300 bininci (300.000)

✓ TYT Özel Yetenek Öğretmenlik: 800 bininci (800.000)

2021-TYT’DE ALINAN 200 PUAN ve ÜZERİ UYGULAMASI SON KEZ KULLANILACAK!

2021-TYT’ye girerek 200 ve üzeri puan alan adayların puanları son kez 2022-YKS’de dönüştürülecek. Nitekim 2022 YKS ile birlikte bu uygulamaya son verilecektir. ​

TYT’DE SINAV SÜRESİ UZATILDI!

Önceki yıllarda Temel Yeterlilik Testi’nin 135 dakika olan sınav süresine ilave 30 dakika daha eklenerek, bu süre165 dakikaya çıkarılmıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.