Öne Çıkanlar LGSSoruları 42 robotik takım 2019 yılı kontenjanı Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Geleceğin bilim insanları projeleriyle yola çıktılar!

TOÇEV 25. yıl sempozyumu “RİSK ALTINDAKİ ÇOCUKLAR”

25 yılda 7 milyon çocuğun eğitimine katkıda bulunan TOÇEV, “Çocuk Hakları Perspektifinden Türkiye’deki Risk Altındaki Çocuklar Sempozyumu” ile ülkemizin en önemli sorunlarından birine dikkat çekmeye hazırlanıyor. 18 Mart 2019 tarihinde Kadir Has Üniversitesi’nde yapılacak olan sempozyumda, alanında çocuklarla ilgili pek çok konuda çalışmalar gerçekleştirmiş önemli isimler yer alacak.

TOÇEV (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı), “Çocuk Hakları Perspektifinden “Türkiye’deki Risk Altındaki Çocuklar Sempozyumu” ile yine hayati bir sorunu gündeme taşıyor. Özellikle çalışan çocuklar, çocuk istismarı, suça sürüklenen çocuklar, eğitim dışı kalan çocuklar’ın eğitimi gibi konularda dünya çapında önemli isimlerin katılacağı sempozyum, 18 Mart 2019 Pazartesi günü iki oturum halinde yapılacak.

Çocuk Sorunlarına Bilimsel Bakış

Kadir Has Üniversitesi, D Blok Büyük Salon’da gerçekleşecek sempozyum, TOÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Uygun’un açılış konuşmasıyla başlayacak. 1994 yılında TOÇEV’i kurarak, vakfın milyonlarca çocuğa ulaşılmasını sağlayan Ebru Uygun, 25 yıl boyunca çocukların eğitim görmesi adına yaptığı çalışmaları paylaşacak. Ebru Uygun’un konuşmasının ardından özellikle çocuk istismarı konusundaki çalışmalarıyla dünyaca tanınan ve bir dönem Adli Tıp Kurumu Başkanlığı görevini de yürütmüş olan Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Polat kürsüye gelecek. Çocuk hakları konusundaki çalışmaları ve kitaplarıyla dünya çapında tanınan bir diğer akademisyen Dublin City Üniversitesi Öğretim Üyesi Rosaleen McElvaney ise sorunu Batı dünyasının gözünden küresel perspektifte ele alacak.

Değerli Paneller, Önemli Panelistler

Öğleden sonraki oturumda ise iki ayrı panelle sorun derinlemesine ortaya konularak çözüm yolları tartışmaya açılacak. Prof. Dr. Oğuz Polat tarafından yönetilecek olan panellerin ilki “Çocuk Hakları Perspektifinden Çalışan Çocuklar” başlığını taşıyor. Panelistler Kadir Has Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aslı Çarkoğlu, ILO Kıdemli Program Yöneticisi Nejat Kocabay, MEF Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Güçlü Akyürek. “Risk Altındaki Çocuklar” başlıklı ikinci panel de Prof. Dr. Oğuz Polat tarafından yönetilecek. Bu bölümün panelistleri ise Pedagog-Gazeteci Yusuf Ahmet Kulca, İstanbulBilgi Üniversitesi Sosyal Hizmetler Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Şimşek, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kar, Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fulya Eroğlu, ÇATED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Konuk, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri GM Eğitim ve İyileştirme Daire Başkanlığı Çocuk Eğitim ve İyileştirme Şube Müdürü Elçin Çakar Terzioğlu.

Çözüm Önerileri İlgili Kurum Ve Kuruluşlara Sunulacak

Çocuk Hakları Perspektifinden Türkiye’deki Risk Altındaki Çocuklar Sempozyumu, panellerin ardından çalıştay ikinci gün devam edecek. Akademisyenler, kamu kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve çeşitli uluslararası kurumlardan gelen isimlerin katılacağı çalıştay sonunda hazırlanacak ve çözüm önerilerini rapor ilgili kurum ve kuruluşlara sunulacak.

Sivil Düşün, Kadir Has Üniversitesi ve ISS tarafından desteklenen sempozyuma katılmak için 0212 282 89 16 numaralı telefondan TOÇEV’e kayıt yaptırmak gerekiyor.

Çocuk Hakları Perspektifinden Risk Altındaki Çocuklar Sempozyumu Program Akışı

09:00 – 10:00Kayıt ve Kahve İkramı

AÇILIŞ

10:00 – 10:30 Ebru UYGUN - TOÇEV Yönetim Kurulu Başkanı

10:30 – 10:45 Protokol

10:45 – 11:30 Prof. Dr. Oğuz POLAT

ACIBADEM Üniversitesi Tıp Fak. Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı

11:30 – 12:30 Mrs. Rosaleen McElvaney – DUBLIN City Üniversitesi Öğretim Üyesi

12:30 – 13:10 Öğle Yemeği

13:10 – 13:30 İyi Örnekler Söyleşisi

Bahar Tura - ISS Türkiye İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı

Banu Üçer – Akçansa Kurumsal İletişim Müdürü

13:30 – 15:30 PANEL 1 / Çocuk Hakları Perspektifinden Çalışan Çocuklar

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Oğuz POLAT

Doç Dr. Aslı ÇARKOĞLU - Kadir Has Ünv. Psikoloji Bölüm Başkanı

Çocuk çalışmasının çocuk üzerindeki etkileri

Nejat KOCABAY – ILO Kıdemli Program Yöneticisi

Uluslararası boyutta çalışan çocuklar

Prof. Dr. Zeynep ŞİMŞEK – İstanbul Bilgi Ünv. Sosyal Hizmetler Öğretim Üyesi

Türkiye’deki Durum

Doç. Dr. Güçlü AKYÜREK- MEF Ünv. Hukuk Fak. Öğretim Üyesi

Hukuksal Boyut

HSYK- Adalet Bakanlığı

SORU - CEVAP

15:30 – 16:00Kahve Molası

16:00 – 18:00

PANEL 2 / Risk Altındaki Çocuklar

Oturum Başkanı Prof. Dr. Oğuz POLAT

Yusuf Ahmet KULCA-Pedagog / Gazeteci

Sokak Çocukları

Prof. Dr. Hakan KAR – Mersin Ünv. Tıp Fak. Öğretim Üyesi

Suça Sürüklenen Çocuklar

Doç Dr. Fulya EROĞLU –Kadir Has Ünv. Hukuk Fak. Öğretim Üyesi

Ceza Muhakemesinde Çocukların Konumu

Emre KONUK – Çift Aile Terapileri Derneği Yönetim Kurulu Bşk Yard.

Travmatik Stres, Aile ve Psikiyatrik Sorunlar

18:00 – 20:00KOKTEYL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.