Öne Çıkanlar SınavSonuçları FMV Işık Okulları MilliEğitimBakanı Doğa Koleji ak parti

Hemodiyaliz sempozyumuna büyük ilgi

Dünya Böbrek Haftası kapsamında düzenlenen 1. Hemodiyaliz Sempozyumu 15 Mart Perşembe günü İstanbul Rumeli Üniversitesi Mehmet Balcı Yerleşkesi Akın Akkan konferans salonunda yoğun katılım ile gerçekleştirildi.

Böbrek sağlığını koruma farkındalığı yaratmak amacıyla İstanbul Rumeli Üniversitesi 1. Hemodiyaliz Sempozyumu düzenlendi. İstanbul Rumeli Üniversitesi Mehmet Balcı Yerleşkesi Akın Akkan Konferans Salonunda gerçekleştirilen sempozyum protokolüne; İstanbul Rumeli Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Hüseyin Afşin Balcı, İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Aynural, Silivri Kaymakamı Ali Partal, Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Emine Tarin, Türk Nefroloji, Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireleri Derneği (TNDTHD) Başkanı Uzm. Hem. Ayten Karakoç, Diyaliz Hekimleri Derneği Başkanı Uzm. Dr. Hıdır Arslan, İstanbul Rumeli Üniversitesi Akademik Kadro ve öğrenciler katılım gerçekleştirdi.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Diyaliz Programı Öğr. Gör. Esin Ardıç’ın yönetiminde gerçekleştirilen 1. Hemodiyaliz Sempozyumu, diyaliz öğrencilerinin hazırlıkları ile birlikte düzenlendi. Bu yıl Böbrek Gününün ana temasının kadın olması nedeniyle Sempozyum, İstanbul Rumeli Üniversitesi Diyaliz Programı birinci sınıf öğrencilerinin farkındalık yaratacak pankart eşliğinde sahne gösterisi ile başladı.

“SAĞLIKLI YAŞAM KÜLTÜRÜ OLUŞTURULMALI”

İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Aynural açılış konuşmasında, “Öncelikle tüm sağlık çalışanlarımızın Tıp Bayramını kutluyorum. Sağlık denilince aklımıza öncelikle sağlıklı yaşam kültürü gelir. Sağlıklı yaşam kültürüne sahip toplumların ortalama yaşam istatistiklerine baktığınız zaman, oldukça uzun olduğunu fark edersiniz. Ülkemiz özellikle son yıllarda sağlık alanında önemli aşamalar kat edilmesine rağmen, diğer ülkeler ile kıyasladığımızda bu kültür noktasında sıkıntılarımız bulunuyor. Burada da özellikle üstüne basarak söylüyorum; bizler kişisel sağlığımız konusunda çok ihmalkâr bir milletiz. Arabamızı her yıl düzenli bakıma göndeririz ancak kendimize geldiğimizde yılda bir kez checkup yaptırmayı ihmal ederiz. Bu durumun neticesinde de birçok hastalığa davetiye çıkarmış oluruz. Sempozyumun başında öğrencilerimiz oldukça önemli sloganlar ile sahneye çıktılar. Demek ki öncelikli olarak, sağlıklı bir yaşam için önceden tedbir almak gerekiyor. Zamanında tedbir alınırsa, inanın böbrek hastalığı sayısının çok ciddi manada gerileyeceğini düşünüyorum” sözleriyle sağlıklı yaşam kültürünün önemine dikkat çekti.

İstanbul Rumeli Üniversitesi 1. Hemodiyaliz Sempozyumu Bilimsel Programı

İstanbul Rumeli Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen 1. Hemodiyaliz Sempozyumu oturumları, Türk Nefroloji, Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireleri Derneği ile Diyaliz Hekimleri Derneği’nin katılımı ile gerçekleştirildi. İki oturum olarak düzenlenen 1. Hemodiyaliz Sempozyum Birinci oturum Başkanlığı TNDTHD Başkanı Uzm. Hem. Ayten Karakoç ile İstanbul Üniversitesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Baktıroğlu tarafından gerçekleştirildi.

Birinci Oturum Bilimsel Programı; İstanbul Rumeli Üniversitesi Nefrolog Doç. Dr. Serkan Kahraman Böbrek Günü ve Kadın Sağlığı, İstanbul Üniversitesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Baktıroğlu Dünyada Hemodiyaliz ve Damar Yolunun tarihçesi, İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Uzm. Hem. Fatma Gedikli Hemodiyalizde Sık Yapılan Hataları Önlemede Hemşirelik Yaklaşımı, DİHED Başkanı Uzm. Dr. Hıdır Arslan Hemodiyaliz ve Malpraktis başlıklı seminer verdi.

İkinci oturum başkanlığı İstanbul Rumeli Üniversitesi Öğr. Gör. Esin Ardıç ve Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Prof. Dr. İbrahim Berber tarafından gerçekleştirildi. İkinci Oturum Bilimsel Programı İstanbul Medeniyet Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Cemal Kocaaslan Hemodiyaliz için Damaryolu Seçenekleri, Acıbadem International Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mesut Kösem Damar Yolunun Muayenesi ve Takibi ile Damar Yolunun Kullanımı başlıklarında seminer verdi.

1. Hemodiyaliz Sempozyumu sonunda İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Aynural Diyalize katkılarından dolayı TNDTHD Başkanı Uzm. Hem. Ayten Karakoç’a plaket takdiminde bulundu. Sempozyuma katılım gerçekleştiren Silivri Kaymakamı Ali Partal, İstanbul Rumeli Üniversitesi adına DİHED Başkanı Uzm. Dr. Hıdır Arslan’a diyalize katkılarından dolayı plaket takdim etti. Tüm katılımcılara sempozyum sonunda katılım belgesi verildi.

Sempozyumun bir gün öncesinde sağlıklı yaşam için farkındalık yaratmayı hedefleyen İstanbul Rumeli Üniversitesi Diyaliz Programı öğrencileri, Silivri Kaymakamı Ali Partal’ı ziyaret ederek, böbrek sağlığında dikkat edilmesi gerekenler hakkında kendi hazırladıkları broşürle birlikte su takdiminde bulundular. İstanbul Rumeli Üniversitesi öğrencileri Kaymakamlıktan başlayarak tüm Silivri halkına su ve broşür dağıtımı gerçekleştirdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.