Öne Çıkanlar eğitim MEB eyt RT EBA TV Ortaokul TBMM

Tekstil mühendisliği ile ilgili burslu eğitim...

Üniversiteye giriş sınavı sonrası öğrenciler tercih sürecine odaklanırken, dünyada yaşanan hızlı değişime uyum sağlayabilecek, yeni çalışma alanları yaratabilecek, geleceği olan ve iş bulma imkanı yüksek mesleklerin eğitimini veren bölümler öne çıkıyor. Teknolojinin gelişimine uyumlu, dijital kaynakların kullanımına uygun iş alanları ve kısa sürede iş bulma olanakları ile tekstil mühendisliği yükselen meslekler arasındaki yerini koruyor.

Ekonomiyi; mühendislikle, estetikle, tasarımla birleştiren ve trendlere hızla adapte olabilen tekstil mühendisliği Türkiye’de en kısa sürede iş bulunan meslekler arasında da öncelikli sıralardaki yer alıyor. Tekstil ve hazır giyim sektörü, sağladığı iş gücü, ekonomiye katkısı ve en yüksek ihracat oranına sahip olması açısından çalışılmak isten sektörlerin başında geliyor. Tekstil mühendisliği Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan tekstil ve hazır giyim sektöründe ve dünyada uzun vadede sağladığı olanaklarla geleceğin meslekleri arasında yer alıyor.

Türkiye’nin ihracat hedeflerine ulaşmasında tekstil mühendislerinin önemli rolü olacak

Türkiye’nin temel ve lider sanayi dallarından biri olan tekstil ve hazır giyim sektörlerinin tüm üretim aşamalarında sektörün gereksinimlerini karşılayan tekstil mühendislerine olan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Yenilikçi ve sürdürülebilir üretim hedefleyen tekstil sektöründe görev alacak, fikirlerini yenilikçi çözümlerle hayata geçirebilecek tekstil mühendislerinin, Türkiye’nin ihracat hedeflerine ulaşılmasında önemli bir rol oynaması bekleniyor. Türk markalarının da yerel ve global pazarda her yıl büyüyerek yer alması ile tekstil mühendisliğine duyulan ihtiyacın artmaya devam edeceği görülüyor.

Tekstil mühendisliğini tercih eden öğrencilere asgari ücret tutarında eğitim bursu

Türkiye’nin ihracat hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayacak, sektörün gelecek vizyonu ile örtüşecek nitelikli mühendisler yetiştirmek hedefiyle harekete geçen tekstil ve hazır giyim ihracatçı birlikleri, başlattıkları proje ile tekstil mühendisliğini tercih eden başarılı öğrencilere asgari ücret tutarında burs imkanı sağlıyor. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) ile İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) öncülüğünde bir araya gelen 12 ihracatçı birliği ve Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası (TTSİS) tarafından hayata geçirilen ‘Tercihim Tekstil Mühendisliği’ burs projesi bu yıl da devam ediyor.

Proje kapsamında üniversite sınavında ilk 80 bine giren ve ilk 5 tercihinden birini tekstil mühendisliği seçerek bölüme girmeye hak kazanan öğrencilere burs veriliyor. İlk beş tercihinden biri tekstil mühendisliği olan ve ilk 20 bine giren öğrencilere asgari ücret, 20 ile 50 bin arasındakilere asgari ücretin yüzde 70’i, 50 ile 80 bininci sırada yer alan adaylara ise asgari ücretin yüzde 50’si oranında burs veriliyor. Proje kapsamında herhangi bir sayı sınırı olmaksızın kriterleri sağlayan tüm öğrenciler, üniversitelerin hazırlık bölümleri de dahil olmak üzere lisans eğitimleri boyunca burs almaya hak kazanıyor. Üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde öğrencilere en az bir dönem üretim fabrikalarında uygulamalı eğitim programı uygulanıyor.

Tekstil mühendisliği bölümü bulunan üniversiteler ve kontenjanları

 1. Adıyaman Üniversitesi

21

 1. Bursa Uludağ Üniversitesi

41

 1. Çukurova Üniversitesi (Adana)

21

 1. Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir)

41

 1. Ege Üniversitesi (İzmir)

83

 1. Erciyes Üniversitesi (Kayseri)

21

 1. Gaziantep Üniversitesi

26

 1. İstanbul Teknik Üniversitesi

62

 1. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

21

 1. Marmara Üniversitesi (İstanbul)

46

 1. Pamukkale Üniversitesi (Denizli)

21

 1. Süleyman Demirel Üniversitesi (Isparta)

16

 1. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi

22

 1. Uşak Üniversitesi

21

Detaylı bilgi için www.tercihimtekstil.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.