Öne Çıkanlar eğitim MEB RT EBA TV Ortaokul TBMM lgs

Güvenliğe bütünlüklü bir bakış; Uluslararası İlişkilerde Güvenlik

Uluslararası İlişkilerde Güvenlik adlı kitap İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlandı. Başar Baysal’ın derlediği otuz üç makaleden oluşan kitap, güvenlik kavramına ilişkin farklı kuramsal yaklaşımları ve konuları ele alarak okura geniş bir perspektiften aktarıyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, Uluslararası İlişkilerde Güvenlik adlı kitabı okurla buluşturdu. Başar Baysal’ın derlediği otuz üç makaleden oluşan kitap, güvenlik kavramına farklı kuramsal yaklaşımları ve ilişkili konuları tek bir yayın içerisinde toplayarak okura geniş bir perspektiften aktarıyor.

Uluslararası ilişkilerde “güvenlik” kavramı, en yalın şekilde tehdidin yokluğu olarak tanımlanır. İlerleyen aşamalarda ise bu tanım; ne gibi tehditler olduğu, kimin ya da neyin güvenliğinin korunmaya değer olduğu, güvenliğin sağlanmasında meşru yöntem ve araçların neler olduğu ve güvenlik için nelerden vazgeçilebileceği gibi bileşenlerle genişletilir. Kitabın ilk kısmında realizmden postyapısalcılığa, oyun teorisinden uluslararası siyaset sosyolojisine kadar birçok farklı kuramsal güvenlik yaklaşımı okura sunuluyor. İkinci kısımda ise uluslararası ilişkiler literatüründe yer alan güç, savaş, göç, terörizm, çevre ve barış inşası gibi türlü güvenlik konuları, farklı bakış açılarından inceleniyor.

Uluslararası İlişkilerde Güvenlik, akademisyenler için bir başvuru kitabı, siyasetçi ve güvenlik profesyonelleri için güvenlik konusundaki bakış açılarını zenginleştirebilecekleri bir rehber, öğrenciler için güvenlik konularını farklı açılardan görerek farkındalıklarını artırabilecekleri bir kaynak ve konuyla ilgilenen tüm okurlar için bu meseleleri farklı perspektiflerden inceleyen farklı temaları görebilecekleri bir eser olma özelliği taşıyor.

Yazarlar: Alperen Özkan, Başar Baysal, Berk Esen, Buğra Sarı, Burak Toygar Halistoprak, Cihan Dizdaroğlu, Çağla Lüleci-Sula, Çağla Vural, Çağlar Kurç, Çerağ Esra Çuhadar, Çiğdem Pekar, Duygu Öztürk, Efe Tokdemir, Efser Rana Coşkun-Türkmen, Egehan Hayrettin Altınbay, Erdem Ceydilek, Esra Dilek, Gözde Turan, Hasan Selçuk Türkmen, İsmail Erkam Sula, Mine Nur Küçük, Minhac Çelik, Mustafa Gökcan Kösen, Nebahat Tanrıverdi Yaşar, Neslihan Dikmen-Alsancak, Onur Erpul, Petra Cafnik Uludağ, Senem Atvur, Serhan Ünal, Sezgi Karacan, Şükriye Gökçe Gezer.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.